zero waste

MAŁE RZECZY MAJĄ ZNACZENIE

Dawno, dawno temu w japońskiej kulturze i praktyce zarządzania wykształciła się pewna wyjątkowa filozofia – kaizen. Oznacza ona ciągłe doskonalenie poprzez wprowadzanie drobnych zmian.

Z obserwacji swojego najbliższego podwórka, czyli rynku usług fitness, wiem, że bardzo często lęk przed dużymi rewolucjami uniemożliwia nam wprowadzenie istotnych dla nas zmian. Chociaż wiemy, że mogą one znacząco wpłynąć na jakość naszego życia to jednak boimy się tego co nieznane, boimy się porzucenia naszej strefy komfortu, w której jest nam całkiem miło i bezpiecznie. I pomimo chęci ten lęk zatrzymuje nas w miejscu.

I tutaj właśnie pojawia się filozofia kaizen, która w dużym stopniu pozwala na eliminację lęku przed nowym. Podejście zgodne z filozofią sprawia, że jesteśmy w stanie wprowadzić każdą zmianę, dając sobie na to nieco dłuższy okres czasu. Naturalnie wykonujemy drobne kroki w kierunku swoich celów, rozwijamy się w sposób ciągły i świadomy. Możesz to nazwać drobnymi ulepszeniami, jednak w dłuższej perspektywie czasowej te małe zmiany mają ogromną wartość bo przecież jeżeli idziesz w dobrym kierunku to wielkość kroków nie ma takiego znaczenia.

Na początku porzucamy windę na rzecz schodów, po jakimś czasie samochód używamy jedynie do dalszych wycieczek, jeżeli kawa czy herbata to bez dodatku cukru i mleka, na talerzu pojawia się więcej owoców i warzyw?i zanim zdążymy się zorientować musimy wymienić garderobę na mniejszą o dwa rozmiary?. Małe kroki.

Te drobne zmiany dotyczą wszystkich sfer naszego życia. A efekt to bardzo często oszczędność czasu, pieniędzy czy zdecydowanie lepsze samopoczucie. Idź do sklepu z własną, bawełnianą torbą i gdy tylko będziesz mógł kupuj towary pozbawione foliowych opakowań, wykorzystuj zużyte opakowania np. szklane słoiki użyj do przechowywania kasz czy orzechów….

Takie małe kroki, niby nic, ale wyobraź sobie, że tysiące, miliony ludzi na świecie wprowadza takie zasady w swoim życiu?.. to już robi wrażenie!

Nie myśl o sobie jak o nieznaczącym trybiku w całej ziemskiej machinie. Bądź raczej zapalnikiem detonującym pozytywne efekty w swoim otoczeniu ? ?Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie ? Mahatma Ghandi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Posty

Regulamin konkursu Regeneracja z Sendo

Regulamin konkursu pod nazwą ”Regeneracja z Sendo”   1  Postanowienia Ogólne Organizatorem Konkursu jest Biotika s.c. z siedzibą ul Plebiscytowa 74, Opole, 45-359 identyfikującą…

Więcej
zero waste

MAŁE RZECZY MAJĄ ZNACZENIE

Dawno, dawno temu w japońskiej kulturze i praktyce zarządzania wykształciła się pewna wyjątkowa filozofia – kaizen. Oznacza ona ciągłe doskonalenie poprzez wprowadzanie drobnych zmian. Z obserwacji…

Więcej