Drewniane knoty – z czym to się je?

Na rynku, obok świec z knotami bawełnianymi, coraz częściej możecie spotkać te z knotami drewnianymi. Kupując świecę warto zdawać sobie sprawę z zalet ale także z różnic w sposobie użytkowania tych produktów.

Jeżeli wybraliście świecę z knotem drewnianym (zachęcamy Was do wypróbowania) zwróćcie uwagę na kilka kwestii:

  • poszukajcie informacji na stronie producenta / zapytajcie go, czy używane przez niego drewniane knoty nie są powlekane substancjami ułatwiającymi palenie. Szukajcie knotów w 100 % naturalnych, które dają Wam pewność czystości spalania (np. knoty w świecach biotika).
  • podczas palenia knoty drewniane delikatnie skwierczą i palą się małym płomieniem. Nie zmienia to faktu, że dobrze dobrana wielkość knota zapewni równomierne roztopienie wosku na powierzchni świecy. Jeżeli tak nie jest, może to oznaczać, że knot jest zbyt mały albo miejsce ustawienie świecy jest nieodpowiednie (np. przy oknie). Natomiast jeżeli podczas palenia rozgrzewa Wam się zbyt duża ilość wosku (np. 1/3 słoika) to knot jest zdecydowanie za duży w stosunku do średnicy słoika a może palisz świecę zbyt długo? Rekomendowany czas palenia to max. 3 godziny, albo przynajmniej do całkowitego roztopienia górnej warstwy świecy, pozwoli to zapobiec tworzeniu się tzw. tunelu (sytuacja gdy roztopiony jest jedynie środek).
  • przed każdym paleniem świecy skróć knot do około 5 mm (nie zawsze jest taka potrzeba). Nie ułamuj knota!! Zbyt mały (krótki) knot może spowodować, że wosk nie będzie się roztapiać równomiernie. Jeżeli chcesz skrócić knot, zrób to ostrożnie, dopiero po zastygnięciu wosku. Taka “opieka” nad knotem zapobiega kopceniu się świecy podczas zapalania i zapewnia optymalne warunki spalania.
  • nie pozostawiaj w świecy pozostałości knota! Zdmuchnij je lub po prostu delikatnie wyjmij ze słoika.
  • nie pal świecy w przeciągach lub przy otwartym oknie, może to powodować, że świeca nie roztopi się całkowicie.
  • gasząc świecę bądź delikatna/delikatny! Zakryj płomień nakrętką, odetnij mu dostęp powietrza. Postępując w ten sposób nie zniszczysz knota i nie zadymisz pomieszczenia.

 

Może to wszystko brzmi jak ciąg skomplikowanych czynności, ale tak nie jest! Uwierzcie nam, odpowiednie zaopiekowanie się knotem jest podstawą udanego związku ze świecą!

I w końcu jedne z ważniejszych kwestii…. kochaj swoją świeczkę! Postaw ją w ulubionym miejscu, relaksuj się przy jej zapachu i skwierczącym odgłosie. Ciesz się z jej obecności – niech Ci służy!

Gosia

 

Jeden komentarz do “Drewniane knoty – z czym to się je?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze Posty

Regulamin konkursu Regeneracja z Sendo

Regulamin konkursu pod nazwą ”Regeneracja z Sendo”   1  Postanowienia Ogólne Organizatorem Konkursu jest Biotika s.c. z siedzibą ul Plebiscytowa 74, Opole, 45-359 identyfikującą…

Więcej
zero waste

MAŁE RZECZY MAJĄ ZNACZENIE

Dawno, dawno temu w japońskiej kulturze i praktyce zarządzania wykształciła się pewna wyjątkowa filozofia – kaizen. Oznacza ona ciągłe doskonalenie poprzez wprowadzanie drobnych zmian. Z obserwacji…

Więcej